text
cz
eng

AK ČR nesouhlasí s názorem ministra

17.07.2012


Agrární komora České republiky nesouhlasí se stanoviskem ministra zemědělství ČR Petra Bendla nepodpořit společný evropský fond  pro řízení rizik a krizí pro farmáře postižené přírodními pohromami a ztrátou produkce.

Pokud tento fond nevznikne a odškodnění farmářů bude záležitostí jednotlivých států, pak tato skutečnost přinese českým zemědělcům další znevýhodnění. Nastane stav, kdy bohaté západní země budou svým farmářům kompenzace vyplácet, kdežto v ČR se tak v důsledku nedostatku rozpočtových zdrojů nestane.

 

Stanovisko pana ministra Petra Bendla jde proti duchu společné české pozice k reformě SZP a nebylo s Agrární komorou předem konzultováno.

 

Jsme velmi skeptičtí k názoru pana ministra, že tato záležitost by se v rámci ČR měla řešit způsobem, kdy fond vytvoří ze svých zdrojů zemědělci a stát. Už čtvrtým rokem je vytvořena při MZe pracovní skupina, která problematiku založení fondu nepojistitelných rizik řeší. Zatím zcela bez výsledku, protože se nenašly zdroje spolufinancování ze strany státu a není právní rámec, podle kterého by zemědělci měli povinnost se na spolufinancování podílet.

 

Stanovisko ministra zemědělství Petra Bendla neodpovídá reálným potřebám českých zemědělců a reálným možnostem ČR.

 

Ing. Jan Veleba

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz