text
cz
eng

Domácí květiny s logem Česká květina

29.04.2014


S velkým zájmem médií se setkala tentokrát tisková konference Svazu zahradníků a floristů ČR spolupořádaná s výstavištěm Flora Olomouc, která se uskutečnila 16. dubna v sídle Agrární komory ČR v Praze ve Štěpánské ulici. Zasedací místnost byla přeplněná novináři a účast na tiskové konferenci tentokrát přijal i ministr zemědělství Marian Jurečka. A to nejen z důvodu, že fandí výstavišti, ale chce i plnit slib daný na sněmu komory, že resort bude cíleně podporovat i speciální plodiny. Totéž svou přítomností a slovy ve svém vystoupení deklaroval i prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman.

„Pěstování okrasných rostlin od roku 2007 podporoval Program rozvoje venkova, a to opatřením, ve kterém mohli zájemci žádat o dotaci například na výstavbu nebo rekonstrukci skleníků a fóliovníků. Tato podpora bude pokračovat i v novém programovém období 2014 až 2020,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Pavilon A se vrátil do služby

Novináře na výstavu Flora Olomouc pozval její ředitel Jiří Uhlíř. Je právem hrdý na vlajkovou loď mezi budovami olomouckého Výstaviště Flora, slavný pavilon A, který se opět vrátil do služby. V novém kabátě, s novým obsahem a přinejmenším stejnou elegancí jako na konci šedesátých let, kdy udivoval Olomoučany i návštěvníky květinových výstav svou architektonickou kvalitou. Po dvanácti měsících práce se pavilon A právě uplynulý týden otevřel veřejnosti. Díky modernizaci a rozšíření ploch tak mohl areál nabídnout i další služby, které dosud nebyly v nabídce z důvodu nevyhovujících prostor. Jedná se především o pořádání společenských akcí, koncertů, konferencí či sportovních akcí menšího rozsahu.

Nová produktová značka

V rámci jarní Flory představil Svaz květinářů a floristů novou produktovou značku Česká květina. Tuzemští květináři tak mají novou marketingovou značku, kterou začali označovat své výpěstky. Jedná se o obdobu potravinářské Klasy či Regionální potraviny. Květiny vypěstované českými pěstiteli v České republice mohou zákazníci nově identifikovat podle loga s označením Česká květina. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Svazu květinářů a floristů, členské organizace Agrární komory ČR Jiří Horák. Logo zatím používá osm pěstitelských firem, zhruba stejné množství o něj má zažádáno. „Věříme, že tato značka se stane prestižní záležitostí a bude to jen k užitku nás – zahradníků a floristů,“ uvedli dva podnikatelé v tomto oboru, kteří se tiskové konference také zúčastnili. Byli jimi Petr Nachlinger z firmy Azalea Chlumec, s. r. o, který je zároveň místopředsedou svazu, a Jakub Švanda ze Sinco Mělník. „O tom, že bychom se měli vrátit zpět k tradicím a hlásit se k historii našeho zahradničení, jsme začali nejvíc uvažovat v době nástupu ekonomické krize. Chtěli jsme podpořit naši českou květinu i její producenty,“ řekla na tiskové konferenci také Zuzana Hladká, ředitelka cz-flory, odbytového družstva, jehož cílem je dodávat české produkty na český trh.
„Díky tomu, že naše květiny budou ve správný čas na správném místě, zaručíme i správnou kvalitu. Pokud třeba rostlina zákazníkovi doma uhyne, dokážeme určit, kde se stala chyba. Zda u nás, u prodejce nebo se špatně zachoval kupující,“ uvedla dál Zuzana Hladká. Pro zákazníky je to jasná zpráva, že tyto květiny, označené visačkou Česká květina, neputovaly napříč Evropou, netrávily často dlouhé dny v balíku na poště a pak v autě při přepravě. Navíc zkrácení přepravy znamená i menší zátěž pro životní prostředí celé Evropy.


„Pochopili jsme, že bez pořádné propagace, bez značky, bez toho, abychom se nějak prezentovali, to nemůže být,“ dodal Horák. Květináři v minulosti jednali s ministerstvem zemědělství o tom, že by i jejich výpěstky mohly využívat značku Klasa udělovanou již roky kvalitním potravinářským produktům. Na tiskové konferenci požádali ministra Jurečku, aby jejich snahy podpořil.


„Českou květinou může být označen kvalitní český výpěstek, který většinu vegetační doby byl pěstován na území České republiky českými květináři,“ podotkl Horák s tím, že značku zatím používají pouze členové svazu. Z jejich prostředků je projekt financován. Logo Česká květina, registrované známky kvalitních českých květin, může být použito pouze se souhlasem Svazu květinářů a floristů. Květiny pěstované pod touto značkou jsou pod dohledem Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, podřízené organizace Ministerstva zemědělství. Známka Česká květina může být použita pouze na rostliny, které vyrostly v České republice místním zahradníkům.

 

Autor: Eugenie Línková

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz