text
cz
eng

Jedna z posledních dožínkových oslav

01.10.2013


V Železných horách na Chrudimsku v Nasavrkách se žně dostávají do konečné fáze až v září. Dožínková oslava tam proto mohla proběhnout až 21. září.

Více než třicet strojů, od stařičkých traktorů po nejmodernější kombajny Claas, tak formou „spanilé“ jízdy projelo náměstím z prudkého kopce na louku pod Nasavrky a tam chvíli s rozsvícenými světly jezdilo dokola a putovalo zase druhou stranou nahoru kopcem do centra obce. Traktory odstartoval u místního zámku prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Na náměstí obce už byly nachystané krámky s dobrotami typickými pro jarmark a hrála folková kapela Balzamína. Pro děti na pódiu před zámkem v poledne bylo nachystané loutkové divadlo a po obědě zase pro dospělé v místním chrámu svatého Jiljí byla troubená mše svatá. Zemědělci totiž svou dožínkovou slavnost spojili s myslivci a ti zase oslavili svatého Huberta se vší parádou. A protože Nasavrky mají krásný a nově opravený zámek, nemohli před ním na pódiu chybět zbrojnoši a jejich představení historického šermu.


Od rána do večera bylo prostě na co se dívat a bavili se skvěle všichni, od nemenších až po starší občany. Ti ještě pamatovali plnou místní stáj skotu a na polích samovazy a žňové brigády s následným sbíráním klásků a vázáním do kytic jako krmení pro slepice.


Vzpomínky na doby minulé tak už jen pamětníkům připomnělo pár historických zadýchaných traktorů, které byly i dobově vyzdobené rudou hvězdou a praporem ROH.


Pořadatel dožínek, Radek Kliment, soukromý zemědělec, tak mohl být pyšný na to, že i když jemně mrholilo, den se vydařil a podívaná stála za to.

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz