text
cz
eng

Jesenické dožínky 2017

19.09.2017


OAK JESENÍK 19. září 2017

Jesenické dožínky se konaly dne 2. září. 2017 v areálu Zemědělského družstva Jeseník na středisku ovcí a koz v Bělé pod Pradědem. Byl to již 14. ročník této slavnosti. Jesenické dožínky se staly již tradiční oslavou práce zemědělců a ukončení žní celého Jesenického regionu, ale také i občanů obce Bělá pod Pradědem. V letošním roce byla na organizaci této společensko-kulturní akce poskytnutá záštita ministra zemědělství.

Přes napětí, které působilo počasí, jehož předpověď byla krajně nepříznivá, se uprostřed velmi deštivého týdne sobota vydařila, bylo sice nebývalé chladno, ale nepršelo a sem tam se objevilo i sluníčko. Od pátku předcházejícím dožínkám se přípravy dostávaly do finále, v areálu se zdobilo, uklízelo a stavěly se stany pro návštěvníky i stánkaře. Do této činnosti byly zapojeni pracovníci všech organizátorů.

Podle přihlášek stánkařů bylo jasné, oslava bude důstojná, program byl připraven tak, aby byl pro všechny. Byly upřednostněny soubory a účinkující z blízkého okolí, aby dostaly příležitost lidé, kteří mají vztah k regionu, kde žijí, aby tato akce se stala akcí, která ovlivní životy co největšího okruhu místního obyvatelstva. Pochopitelně našimi hosty již dlouhá léta jsou členové folklorního souboru z Lukavice z Východních Čech, stejně jako tradiční hosté z polských Tulowitc.

Jesenické Dožínky zahájila mše v místním kostele, který byl vyzdobený dožínkovou výzdobou, velmi vydařenou, oproti jiným letům. Návštěvníků bylo podstatně více než po jiné roky. Potom následoval dožínkový průvod, vedený jezdeckými koňmi ze Střední školy gastronomie a farmářství Jeseník, krojované skupiny, hudby na vozech, tažených povozech. Produkty zemědělství, které byly při mši požehnány, se v průvodě převezly na ovčín.

Po úvodních fanfárách místních trubačů a úvodních slovech pozvaných hostů, probíhal program. V rámci akce byly k vidění tradiční řemesla, muzeum historických zemědělských strojů, zařízení a způsobů hospodaření v dřívějších dobách, také si mohli návštěvníci prohlídnout a vyzkoušet nejnovější zemědělskou techniku. Předmětem zájmu byla také ochutnávka regionálních potravin Olomouckého kraje (oceněné v 2016, 2015, 2014a 2013) a novinkou byla ochutnávka a prezentace oceněných výrobků „Regionální potravina 2017“. Samozřejmě nechyběly oblíbené oceněné výrobky od místních zemědělců – ZD Jeseník, Agroprodukt Supíkovice, Střední škola gastronomie a farmářství Jeseník.

Přes chladné počasí se návštěvníků sešlo hodně, dle parkujících aut a obsazenosti autobusů bylo návštěvníků více než předchozí léta, což potvrdil i pan ministr zemědělství, který dorazil na Jesenické dožínky po absolvování Olomouckých dožínek. Dá se říct, že během celého dne se prostřídalo kolem 2 000 návštěvníků nejenom místních, ale i ze širokého okolí a také lázeňští hosté, kteří se na Jesenické dožínky rádi vrací.

Jesenické dožínky byly mediálně zveřejňovány pravidelnou soutěží v Českém rozhlase Olomouc, tradiční soutěž obsahuje 7 otázek se zemědělskou tématikou. Tato se koná 7 dní, a každý výherce je odměněn věcnou cenou, většinou jsou to regionální produkty (jogurty, sýry, šípkové víno ) a upomínkové předměty se zemědělskou tématikou. Ve zprávách Českého rozhlasu Olomouc proběhla reportáž o přípravě a konání Jesenických dožínek. Pochopitelně byly plakáty na Jesenické dožínky k vidění po celém Jesenickém okolí, dále pozvánky na Jesenické dožínky byly rozeslány písemně i elektronicky, byly prezentovány na informacích Agrární Komory ČR, OAK Jeseník a KAK Olomouckého kraje, na www. Stránkách ZD Jeseník, na www stránkách a Zpravodaji obce Bělá pod Pradědem.

V místním tisku - Jesenický týdeník byla zveřejněna rozsáhlá reportáž z průběhu dožínek. Zároveň byl proveden zápis do Dožínkové kroniky obce Bělá pod Pradědem, který podepsali nejvýznamnější a pro místní i nejmilejší host – pan Marian Jurečka, ministr zemědělství. Z celého průběhu byla pořízena rozsáhlá fotoreportáž od řady fotografů.
Z významných hostů se Jesenických dožínek také zúčastnily: ředitel úřadu AKČR pan Suchan, zástupci SZIF Olomouc, PRV Olomouc, Starosta polských Tulowic.

Ing. Marie Bubíková
předsedkyně Okresní agrární komory

Zdroj: Olomoucký kraj - Agrární komora Olomouckého kraje

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz