text
cz
eng

K výročí narození Antonína Švehly

30.04.2013


V těchto dnech si připomínáme 140. výročí narození agrární osobnosti Antonína Švehly. Na jeho počest a trvalou vzpomínku má po celé České republice několik pomníků. Jeden z nich je i v Havlíčkově Brodě, kde proběhl letos 20. dubna pietní akt, na němž vystoupil i Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR a nezávislý senátor. Jeho proslov přetiskujeme.

„Je pro mne čest moci krátce znovu vystoupit při této významné příležitosti – vzpomínky 140 narozenin velikána našich novodobých dějin, agrárního vůdce Antonína Švehly. Velikána, který vzešel ze selského stavu, který pozvedl stavovskou agrární stranu do netušené úrovně. Velikána, který byl spolu s prezidentem osvoboditelem T. G. M., Edvardem Benešem a generálem Milanem Rastislavem Štefánikem jeden z hlavních mužů října 1918, tedy založení samostatného Československého státu. Byl vedle prezidenta Masaryka ústřední postavou české politiky třicátých let a jedním z vrcholných strůjců hospodářského zázraku mladé republiky, v čele jejíž vlády stál dlouhá léta.


Je škoda, že se tak málo vracíme do historie pro poučení. Teď to vidím jako přímý účastník naší vrcholné politiky ještě naléhavěji než dříve. Kdybych měl tu moc, tak bych uložil každému současnému politikovi povinné studium té doby. Pokud by se tak stalo, našli by současní politici ve Švehlově době velkou inspiraci. Zjistili by, že politické strany přes veškeré soupeření na řešení všech tehdejších problémů – a nebylo jich málo, spolupracovaly. Tím svorníkem byl vedle vše stmelující osobnosti prezidenta Masaryka právě Antonín Švehla, který stál v čele výboru takzvané velké pětky, tedy předsedů parlamentních stran, kde se všechna důležitá politická a hospodářská rozhodnutí předjednávala. Jeho zobecňující názor na řešení problémů je výmluvný. Cituji: „Otázka osob je druhá, první je věc, o kterou jde. Osoby se mohou měnit, ale věc trvá. Osoby se opotřebují, ale dějiny ne“. Dnes se, žel, politici chovají přesně naopak – první jsou osoby, totiž ony a jejich majetek, na druhém místě jsou věci, které mají řešit. Americký znalec díla Antonína Švehly Daniel Miller ve své knize Antonín Švehla – mistr politických kompromisů, píše: „Jeden ovčinec a v něm jeden pastýř, Antonín Švehla. Ten to všechno vede, klerikály jako socialisty, rukou nerozdílnou. Všichni jsou nerozlučnými podílníky jedné firmy, a proto jsou vázáni k stejným povinnostem“. Tou firmou měl samozřejmě na mysli stát.


Pro nás, agrárníky byl Antonín Švehla především agrární vůdce, který stmelil venkov a nesmírně různorodou masu selského lidu první republiky, za jehož zájmy tvrdě bojoval. I z tohoto jeho vztahu k zemědělství by si měli vzít dnešní politici ponaučení. Nejlépe ho vyjadřuje jeho další citát, který vyjadřuje mistrně povahu našeho oboru: „Copak o tom vědí lidé, kteří berou prvního plat! Takový sedlák nemá nikdy prvního, je závislý na něčem větším, na oběhu Slunce, na kosmických zákonech. Nemůže urychlit setí ani zrání a nemůže převrátit běh Slunce. Proto je trpělivější a stálejší než vy ostatní“.

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz