text
cz
eng

Letošní neúroda zvedne ceny některých komodit

04.09.2012


Souhra nepříznivých klimatických jevů zvýšila starost národohospodářů o potravinovou soběstačnost. Světová neúroda s vlivem na ceny potravin nenechává v klidu ani slovenského premiéra, u nás se zdá, že tato otázka základních lidských potřeb ještě k naší vládě jaksi nedorazila. Klišé mnoha politiků totiž zní, že když ne z domácích zásob, tak z dovezených se dál bude sytit národ. Když ale není z čeho stále brát, pak starost může nepřipravené překvapit.

A toho se chce vyvarovat Agrární komora ČR, která opakovaně upozorňuje na průvodní jevy zahraničního výpadku úrody obilí, kukuřice, a tím pozvolné zdražování potravin, jako jsou především pečivo, ale i maso.


„V těchto souvislostech nastal už od května 2012 další pohyb cen některých agrárních komodit směrem nahoru. Dopad vln vysokých veder a sucha je katastrofální. A to nejen v Evropě, ale i v Severní Americe žene ceny nahoru nedostatek obilovin, ale i poptávka po komoditách pro potraviny a krmiva, kterým navíc nesmyslně konkuruje poptávka po komoditách na technické zpracování (například etanol),“ uvedl Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR minulý týden na tiskové konferenci v Pardubicích, den před zahájením agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.


V USA není kukuřice vůbec, a tedy jako celosvětový exportér ovlivňuje svým výpadkem ceny krmiv a potažmo už tak drahého masa. Navíc výroba kukuřice v USA je postavena na odbytu do produkce etanolu. Na jeho výrobu byly investovány miliardy dolarů. A tak nejen američtí farmáři jsou víc než neklidní.


„Dnes USA kukuřici dováží z Brazílie a na Evropu, tradičního dovozce, asi nevyjde,“ vyjádřil své oprávněné obavy Veleba. V Evropě je podle něj suchem fatálně postižen jih - nejen obilí, ale i zelenina dostaly, lidově řečeno, pořádně na frak a budou chybět. Některé státy jako kupříkladu Chorvatsko vyhlásily stav přírodní pohromy. Výnosy kukuřice a slunečnice jsou zdecimované, v Maďarsku je to ztráta na úrodě na úrovni více než 50 %. Ale ani v dalších zemích, kde se pěstuje na větších plochách, tomu není jinak, a tak Moldávie, Rumunsko, země bývalé Jugoslávie a Ukrajina hlásí výrazný nedostatek těchto komodit. „Lze očekávat insolvenci zemědělských podniků,“ varuje Veleba a dodává, že s podzimem nutně přijde zdražení některých potravin.

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz