text
cz
eng

Nejlepší vína Slovácka

01.10.2013


Okresní agrární komora pro okres Uherské Hradiště a Zemědělský svaz ČR, územní organizace v Uherském Hradišti, připravily již VI. ročník soutěže Top Víno Slovácka. Akce je spolufinancována z prostředků Zlínského kraje a za finančního přispění Agrární komory ČR na podporu ekologického zemědělství a biovín. Nad soutěží přijal záštitu ministr zemědělství a hejtman Zlínského kraje, za Agrární komoru ČR byl přítomen její viceprezident Ing. Jindřich Šnejdrla.

Jedná se o regionální ocenění vína, výrobku z odvětví zemědělství a potravinářství ve Zlínském kraji. Přihlásit se mohli vinaři Zlínského kraje a přilehlých obcí Blatnice pod Svatým Antonínkem a Blatnička. Vína musí být vyrobena z hroznů odrůd vinné révy s původem České republiky. Tato soutěž se řídí statutem, jehož podmínky musí vinaři a přihlášená vína splňovat.

Značka propaguje kvalitu a moravská vína

„Značkou TOP Víno Slovácka chceme upozornit na kvalitu vín vyrobených na Slovácku a propagovat moravská vína. Pro milovníky vín je to záruka kvality a pro vinaře je značka oceněním kvality vína. Soutěž prezentuje práci zemědělců, vinařů a je zároveň oceněním jejich záslužné práce,“ řekla Karla Malinová, ředitelka Okresní agrární komory Uherské Hradiště.

Deset nejlepších

Hodnocení vzorků vín provedla hodnoticí komise, složená z odborníků, držitelů platného osvědčení o degustační zkoušce, ve dnech 6. a 7. srpna 2013.


Hodnotila se vína ze sklizně roku 2012 ve čtyřech kategoriích, podle obsahu zbytkového cukru to jsou vína suchá, polosuchá, polosladká a sladká.


Deseti nejvýše hodnoceným vínům byl předán certifikát a medaile Top Víno Slovácka 2013, která by měla být zárukou kvality a kterou mohou být oceněná vína označena na obalu.


Dále byla udělena cena za tři nejlepší kolekce vín, kolekce vín představuje nejméně pět vzorků. Od hejtmana Zlínského kraje je připravena cena pro víno s nejvyšším počtem bodů, která spočívá v limitovaném odběru vín pro reprezentační účely Zlínského kraje. Vinaři s nejvyšším počtem bodů byla předána také cena starosty města Uherského Hradiště za prezentaci vín ze Slovácka.

Celkem se přihlásilo dvacet dva vinařů

Do letošního ročníku se přihlásilo 22 vinařů a vinařských podniků, každý rok dochází k malé obměně vystavovatelů. K hodnocení bylo předloženo celkem 98 vzorků, téměř polovinu počtu tvořila vína polosladká, co do množství vzorků následovala vína polosuchá, suchá a sladká.


Na vyhlášení výsledků soutěže – deseti nejlepších TOP Vín Slovácka 2013 v sobotu 24. srpna 2013 zavítalo do Polešovic na Vinařské slavnosti ještě víc návštěvníků než v předchozích rocích a na školním moderním hřišti k tomuto účelu vyhrazeném bylo plno. Byla připravena i ochutnávka biovín ze sousedního Jihomoravského kraje – Templářské sklepy a Vinařství Veverka z Čejkovic.


Informace k historii vinařství, vystavovaným vínům, výsledky soutěže, charakteristiku vinařů a mapku otevřených sklepů obdrželi návštěvníci v katalogu Top Víno Slovácka 2013.

Program byl bohatý

Byl připraven bohatý kulturní program, který začal ve 13.30 hodin průvodem a koncertem dechové hudby Nedakoňanka. Po vyhlášení výsledků program pokračoval vystoupeními Folklórního souboru Kunovjan, cimbálové muziky Kunovjan a Dolňáci, Mužského pěveckého sboru z Kunovic a dalších.


Protože k vínu patří i dobré jídlo, připravila pro návštěvníky Okresní agrární komora Uherské Hradiště také ochutnávku specialit – výrobků ze Slovácka, od firem Drumas Hluk, VOMA Uherský Brod a ochutnávky od dalších výrobců.


V podvečer od 17 hodin pokračovala ochutnávka vín v ulici Vinařská, kde bylo otevřeno deset sklepů místních vinařů. Ve stáncích bylo připraveno občerstvení, a to vše za doprovodu zpěvů a tanců cimbálových muzik.


Doprava mezi areálem hřiště a sklepy byla opět zajištěna vláčkem, místní skvělou atrakcí.

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz