text
cz
eng

O víkendu proběhl 14. ročník Královéhradeckých krajských dožínek

18.09.2017


Letošní dožínky nabídly pětadvaceti tisícům návštěvníků nejen regionální produkty, ale i soutěže pro děti a bohatý kulturní program. Královéhradecké krajské dožínky sice skrápěl v sobotu odpoledne déšť, ale na návštěvnosti to nebylo znát. U stánků potravinářů a trhovců se tvořily fronty a lidé nejen ochutnávali, prodejci hlásí dobré tržby.

Zaplněná byla hlediště u pódií, kde se vystřídala řada kapel a mažoretky, ale také se oceňovali zemědělci a vítězové soutěže Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje 2017.


Páteční program dožínek patřil Dni propagace zemědělství a hlavně dětem. Téměř tisíc dětí ze základních a mateřských škol z celého kraje sbíralo razítka za soutěže do herních karet, které byly druhý den slosovány a na děti čekaly pěkné ceny.


Seznámit se mohly také se zemědělskou technikou, prací se psy, drezůrou koní a poznat, jak se stříhají ovce či spřádá vlna.


Sobotní program tradičně zahájil dožínkový průvod s kočárovou jízdou městem. Vyrazil od zimního stadionu na Malé a Velké náměstí, poté po malém okruhu k Magistrátu města, kde se připojily mažoretky a kapela s Dóžou – maskotem Královéhradeckých dožínek. Slavnostní program dále pokračoval oceněním nejlepších zemědělců kraje. Za úspěchy v rostlinné výrobě bylo oceněno Zemědělské družstvo Všestary, akciová společnost AGRO Žlunice, společnost s r.o. Agro Jaroměř, akciová společnost ZOPOS Přestavlky a soukromý zemědělec Ladislav Chmelík z Horních Vlčkovic. Diplomy za úspěchy v chovu skotu převzali představitelé Agrodružstva Lhota pod Libčany, AGRO Bystřice, a.s., Zemědělského družstva Dolany, Zemědělského družstva Dobruška a Ing. Jan Zuzánek z Bernartic u Trutnova. Oceněny byly také úspěchy v chovu prasat, a to konkrétně společnost MAVE Jičín, a.s, a farma Ovčí Dvůr Mgr. Jana Kováče především za šlechtění ovcí a koz. Vítězem v kategorii drobnochovatelů se za práci ve prospěch Českého svazu chovatelů stala ZO ČCH Smidary, která již od roku 1964 pravidelně pořádá výstavy, které jsou na vysoké úrovni. Nejlepší rodinnou farmou roku 2017 se stala farma rodiny Petra Kareše z Holovous. Zvláštní ocenění za významný přínos pro rozvoj zemědělství v Královéhradeckém kraji bylo uděleno za celoživotní práci Ing. Ludmile Štěpánkové, která se celý svůj pracovní život pohybovala v prostředí živočišné výroby a plemenářství. Na dožínkách se také představili a převzali ocenění vítězové soutěže Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje. Spotřebitelé svým hlasováním na trzích vybrali vítězné výrobky v jednotlivých kategoriích. Celkovým vítězem, ale i vítězem v kategorii Mlýnské a pekárenské výrobky se v letošním 12. ročníku soutěže stala společnost BEAS, a.s., pekárna Lično s výrobkem Štrůdlík s jablky. Ocenění v dalších kategoriích viz www.dozinky.cz.


Řada zástupců obou parlamentních komor, představitelů Královéhradeckého kraje a města Hradec Králové využilo možnosti zúčastnit se diskuse se zemědělskou veřejností. Diskusní kulatý stůl uspořádal pořadatel dožínek - Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje. Představitelé kraje a zemědělských organizací reagovali na diskutovaná témata jako voda v krajině, zemědělské školství, doprava a obslužné komunikace a podpora zemědělců v kraji. Všichni se shodli na nutnosti vzájemné úzké komunikace a řešení nastolených témat. Ohledně problematiky školství je již stanoven termín na další jednání. Obě strany považují proběhlou diskuzi za přínosnou a věří, že díky spolupráci je šance mnoho problémů řešit. Příští rok bude možné na 15. Královéhradeckých krajských dožínkách zrekapitulovat, jak bude spolupráce úspěšná.

REGIONÁLNÍ AGRÁRNÍ KOMORA Královéhradeckého kraje

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz