text
cz
eng

Oblast tmavé oblohy

13.03.2013


Tma začíná být ohroženým a zároveň chráněným „druhem“. V pondělí 4. března byla na horské chatě Švarná Hanka na Gruni ve Starých Hamrech v okrese Frýdek-Místek, v Moravskoslezském kraji, vyhlášena česko-slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO). Stalo se tak podpisem memoranda vyhlašujícího tuto oblast zástupci zainteresovaných institucí a organizací, Lesů České republiky – člena Agrární komory ČR, České astronomické společnosti, Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, Správy CHKO Beskydy a Štátnej ochrany prírody SR, Správy CHKO Kysuce.

Kromě ochrany nočního životního prostředí poskytne BOTO také informačně-turistický program a počítá s pravidelnými veřejnými akcemi pod tmavou oblohou. Lesy ČR se již v roce 2009 staly partnery vůbec prvního podobného projektu v ČR, česko-polské Jizerské oblasti tmavé oblohy v Jizerských horách, která vznikla i jako první mezinárodní oblast tohoto druhu na celém světě. BOTO je druhým takovým územím u nás.


„Naše partnerství v tomto projektu považujeme za přínosné. V Beskydech dlouhodobě usilujeme o to, aby les a příroda celkově byly obhospodařovány trvale udržitelným způsobem. Počítáme s tím, že budeme celý projekt informačně podporovat. Věříme, že Beskydská oblast tmavé oblohy přiláká do beskydských lesů další nové návštěvníky,“ říká Michal Gaube, ekonomický ředitel Lesů ČR, pověřený řízením podniku.

Eugenie Línková

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz