text
cz
eng

Odborný seminář: POČASÍ, POJIŠTĚNÍ, PGRLF, konaný dne 11.10.2017

16.10.2017


Cílem semináře, který proběhl na místě Chata Habřinka 561 14 České Libchavy 171, bylo seznámit představitele zemědělských podniků s problematikou, vývoje klimatu, zemědělského pojištění, s aktuální činností PGRLF


Seminář „3P“ jak ho rádi přezdíváme, tedy Počasí, pojištění, PGRLF se stal již tradiční akcí v Pardubickém kraji. Každý rok se snažíme do našeho kraje přivést zajímavého a známého odborníka s vazbou na počasí. Často býváme svědky toho, že média veřejně propagují zemědělce jako věčné stěžovatele ať prší, sněží nebo svítí sluníčko. A i to je jeden z cílů našeho semináře – propojovat světy zemědělství a nezemědělské veřejnosti, v tomto případě informovat ony známe osobnosti o aktuálních problémech našeho oboru. Trend poslední doby je ekologie a „zelenání se“. Přitom velké farmy nejsou nutně zlem a rozhodně nedevastují půdu, jak jim je často vyčítáno, ale zpět k semináři.


RNDr. Taťána Míková je profesionál, což bylo patrné z její poutavé přednášky. I ona uznala, že počasí je alfou a omegou zemědělců a i ona uznala, že aktuální předpovědi jsou pro ně velmi důležité. Pro meteorology je to stále ještě oříšek. Předpovědět přeháňku či bouřku v min. rozlišení, např. 1-2 km. Každopádně máme šanci do budoucna, díky zlepšujícím se technologiím. Také excesy počasí, které zažíváme, budou asi častějším jevem. Budiž nám útěchou, že tornáda v takové razanci jako sledujeme v jiných zemích, u nás nebudou.


Sucho, které je skloňováno už třetím rokem, protože se stále zvětšuje, to bylo téma pro odborníka z Akademie výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. Mgr. Petra Štěpánka, Ph.D. Portál Intersucho, který vznikl na základě informací z terénu, je založen na vazbě mezi zemědělci a výzkumníky. Je však nutné, zapojit ještě více zemědělce, aby byla vyšší hustota míst, odkud informace přicházejí. Vždyť to známe, Pardubicko je typickým příkladem, kdy na jednom poli je různá kvalita půdy daná podložím.


Excesy počasí hravě zmaří snažení zemědělců během chvilinky. Je úplně jedno jestli to bude mráz na jaře, kroupy v létě nebo zmiňované sucho. Slovo dostaly zástupci pojišťoven.


Seminář ukončil svojí přednáškou předseda představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) Ing. Zdeněk Nekula. Tématem byl PGRLF jako partner pro rozvoj podnikání na venkově za každého počasí. Padla zajímavá čísla o činnosti PGRLF a konkrétně u podpory zemědělského pojištění za rok 2017 je odhadována stejná výše podpory jako za rok 2016.


Co všem zúčastněným chybí a dotklo by se téměř všech, je Fond těžko pojistitelných rizik (FTPR). To také vyplynulo z diskuze, do které se aktivně zapojil náš host - radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov Ing. Václav Kroutil.

Zdroj: AGROVENKOV,o.p.s.

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz