text
cz
eng

Po roce na agrárním plese

18.02.2014


Slovo ples je od výrazu plesání a radování se. Říká se přece, že srdce plesá. Obojí a vrchovatě se promítlo do nálady stovek účastníků již v pořadí 13. agrárního plesu v pražském paláci Žofín.


V pátek 7. února se tak jako každoročně plesalo v přízemí i v prvním patře jednoho z nejkrásnějších pražských paláců. A jak se ukázalo, ten letošní byl jedním z nejhezčích, alespoň tak jej dodatečně jeho účastníci hodnotí.

Možná, že k dobré náladě hned od začátku přispěly krojované páry mladých lidí. Už při vstupu do paláce totiž čtveřice v krojích nabízela vynikající slivovičku příchozím. A jen se dámy zbavily kabátů, už je lákalo další hezké překvapení, kytičky s mašlí a perličkami, které pak zdobily stoly, kde nechyběla vína.


Přesně ve 20.15 hodin zahrála kapela a všem se naskytla nádherná podívaná na lidové tance z Moravy. Děvčatům se jen sukně krojů nadouvaly a hoši zase předváděli nádherné kreace zbojnických tanců. Po tomto krásném kulturním vystoupení přivítal prezident Agrární komory ČR Jan Veleba zemědělce a potravináře ze všech koutů republiky a pozval na pódium vzácné hosty, předsedu Senátu Milana Štěcha a ministra zemědělství Mariana Jurečku. Nechyběla ani řada velvyslanců, kteří každoročně přijímají pozvání na tento ples, stejně jako poslanci a senátoři. Letos to byli především politici z řad ČSSD, KDU-ČSL a ANO.


Přišli i tři hlavní aktéři při zakládání Agrární komory ČR před dvaceti roky, první prezident Jiří Netík s tehdejším předsedou ZD Zálší Františkem Bartošem a prvním tajemníkem Josefem Vozkou.

A ani přes svůj už vysoký věk nedala košem agrárnímu plesu Hana Volešáková, v současnosti nejstarší výkonná sekretářka v České republice, která doposud od založení Agrární komory ČR pracuje v jejím sídle v Praze, ve Štěpánské 63.


Nechyběl ani dlouholetý tajemník komory Jan Záhorka, jehož početná rodina se vždy na těchto plesích stará o květinové dárky příchozím dámám.


A svou sounáležitost s velkou agrární rodinou potvrdili i bývalý ministr zemědělství Jan Fencl a expředseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský s manželkami. A jmenovat by bylo možné i vrcholné manažery velkých potravinářských uskupení nebo zástupce zemědělské akademie a zemědělských univerzit, zástupce zemědělského pojišťovnictví, bankéře, předsedu Zemědělského svazu ČR Martina Pýchu a nového náměstka ministra zemědělství a viceprezidenta Agrármí komory ČR Jindřicha Šnejdrlu s chotí.


Jelikož se většina přítomných dobře léta zná a jsou v přátelském vztahu, bylo tomu přesně tak, jako když se v jednom velkém dómu sejde velmi početná rodina se stovkami příbuzných. Jak už kdysi před léty poznamenala jedna ze zahraničních návštěv, ta atmosféra, která je povznášející a nabitá pozitivní energií, je natolik výjimečná, že jí nemůže konkurovat hned tak některý z dalších plesů.


O hezké melodie se postarali Karel Štědrý s Pavlínou Filipovskou, Ivetou Blanarovičovou s K-Bandem a jeho sólisty. Vše moderoval Petr Vondráček a v přízemí zase večerem provázel Jožka Šmukař se svou kapelou.


Bohatá byla tombola a co teprve s velkou péčí nachystaný raut v suterénu. Ten se otevřel úderem jednadvacáté hodiny večer a kdo měl chuť a ještě nějaké to místečko v žaludku, mohl baštit až do půlnoci. K zalévání dobrot byla nachystaná piva a celá škála vín ze Znovínu Znojmo, z vinařství, které vloni v soutěži vybojovalo v ČR prvenství a stalo se tak vinařstvím roku. Nechyběl jako už po několik předchozích let Vitaminátor se svými ovocnými šťávami čepovanými přímo z pětilitrových krabic s pípou.


Přesně o půlnoci se zahajoval tah tomboly s deseti nejokázalejšími cenami, které si přece jen pro zajímavost v tabulce přiblížíme, u ostatních cen by jejich výčet byl na další samostatnou stránku Zemědělce. Přítomní jen kvitovali, kolik dobrot bylo možné vyhrát. Stovky cen byly po celý večer v nabídce v tombole v mezipatře paláce Žofín a vyhrával prakticky každý druhý návštěvník plesu. Mezi cenami byl i několikadenní relaxační pobyt v už velmi známém Šiklově mlýně, kdo měl štěstí, los mu určil vstupenku do divadla Palace na jedno ze čtyř nabízených představení, a vyhrát jste mohli třeba i šest pytlíků mouky, balíčky uzenin a nebo pytle s cukrem a mnoho dalších potravin.


U hlavních deseti cen s hodnotou za více než deset tisíc korun bylo co obdivovat. Nakonec posuďte sami, tyto ceny stojí za to si přiblížit a poděkovat dárcům jak za ty drobnější dárky, tak za ty nejdražší. Každý se ale radoval nejen z vyhraných věcí, ale i z atmosféry, která byla jako každoročně nádherná a tančilo se hluboko přes půlnoc.

***

Deset hlavních cen v tombole v roce 2014

1. Tlaková myčka Mountfield za 17 000 Kč
Dárce: Zemědělský svaz ČR, Hybernská 38, 110 00 Praha 1

2. Dárkový poukaz pro dvě osoby na týden do hotelu Colorado Grand s polopenzí za 12 000 Kč
Dárce: Western – Šiklův mlýn, s. r. o., Zvole 49,
592 56 Zvole nad Pernštejnem

3. Víkendový pobyt (dvě noci) pro dvě osoby v hotelu Wellness Hotel Frymburk za 8000 Kč
Dárce: Ing. Jaroslav Tomšů, Agrotom,
tel.: 774 848 668, jaroslav.tomsu@volny.cz

4. Letecký vyhlídkový let nad Vysočinou za 5500 Kč
Dárce: Western – Šiklův mlýn, s. r. o., Zvole 49,
592 56 Zvole nad Pernštejnem

5. Tablet za 5000 Kč
Dárce: Renomia, a. s., Vlkova 46, 130 00 Praha 4

6. Televize Technika 22 za 4000 Kč
Dárce: Lupofyt, s. r. o., Chrášťany 16, 270 01 Kněževes

7. Dřevěná kazeta s šesti lahvemi vína za 3500 Kč
Dárce: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

8. Metaxa tři litry za 3200 Kč
Dárce: Martin Transport, s. r. o., Pernerova 69, 565 01 Choceň

9. Radiomagnetofon za 3000 Kč
Dárce: Okresní agrární komora Rakovník

10. Uzená patnáctikilogramová krůta s oblohou na dubovém prkénku za 2000 Kč
Dárce: ZOD Zálší 58, 565 01 Choceň


 

Poděkování partnerům 13. agrárního plesu

V letošním roce se na zdařilé organizaci 13. agrárního plesu, který se uskutečnil 7. února na pražském Žofíně, podílely níže uvedené společnosti. Všem jmenovaným jménem Agrární komory ČR a všech zúčastněných hostů i touto cestou mnohokrát děkujeme!

Partnerské organizace
Agrofert Holding, a. s., a Česká pojišťovna a. s. jako generální partneři.
Profi Press s. r. o., vydavatelství a nakladatelství zemědělského tisku jako
výhradní mediální partner.

Další významní partneři plesu a Agrární komory ČR
Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR
Renomia, a. s.
InterLacto Group, s. r. o.
MoraviaLacto, a. s.
Mach drůbež, a. s.
Mikrop Čebín, a. s.
Lyckeby Amylex, a. s.
Státní zemědělský a intervenční fond
Svaz chovatelů českého strakatého skotu
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a. s.
Veletrhy Brno, a. s.
Výstaviště České Budějovice, a. s.
Fides Agro spol. s r. o.
Billa, s. r. o., obchodní řetězec
Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR
CH-MONT, s. r. o.
Kverneland Group Czech, s. r. o.

Představené výrobky společností v rámci slavnostního rautu
Kostelecké uzeniny, a. s.
Vodňanská drůbež, a. s.
Znovín Znojmo a. s.
Vitaminátor, s. r. o.

 

 

Eugenie Línková

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz