text
cz
eng

Podpořme více živočišnou výrobu

19.05.2014


Nová společná zemědělská politika nyní samozřejmě zaměstnává i ty, kterých se týká nejvíce - zemědělce a potravináře. Zeptali jsme se několika z nich na jejich pohled na opatření nové společné zemědělské politiky. Ačkoliv hospodaří v rozdílných přírodních podmínkách a mají i rozdílně velké podniky, jejich názory se vzácně shodují.

Jako první se k tématu a naší otázce vyjádřil Ing. Gabriel Večeřa, předseda představenstva Agro Měřín, a. s. Další názory přineseme na stránce Agrární komory ČR v příštím vydání Zemědělce.
Jaké by mělo být minimální zatížení půdy chovem skotu, ovcí a koz tak, aby dotace směřovaly na podporu udržení produkce a zaměstnanosti?


Stavy dobytka klesly od roku 1989 na méně než polovinu. Ač si to málokdo uvědomuje, s chovem skotu úzce souvisí úrodnost půdy, která se v České republice i kvůli snižování stavů skotu zhoršuje. Vyšší zatížení skotem je potřeba zvláště v horských oblastech a v méně příznivých oblastech (LFA), kde by mělo dosáhnout minimálně 0,5 VDJ/ha zemědělské půdy. Tyto stavy zabezpečí vyšší zaměstnanost zejména ve venkovských oblastech, kde je minimum jiných pracovních příležitostí a špatná dopravní obslužnost. Pokud v horských oblastech a oblastech LFA dochází pouze k údržbě krajiny mulčováním a travní porosty nejsou využity jako krmivo pro chov skotu, ovcí, koz a koní, je čerpání dotací plýtváním s finančními prostředky. Je s podivem, ač to bylo v programovém prohlášení vlády, že současní představitelé některých vládních stran chtějí raději podporovat produkci ziskových rostlinných komodit na úkor živočišné výroby.

Dana Večeřová, Agrární komora ČR  

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz