text
cz
eng

Polská strana opět nedokáže přiznat chybu

15.12.2014


Agrární a Potravinářská komora ČR důrazně odmítá napadání českých dozorových orgánů a České republiky jako z celku ze strany polského ministra zemědělství z důvodů nadměrných kontrol polských výrobků a celkové dehonestace polské produkce. Vrcholem je potom polský požadavek auditu českých dozorových orgánů ze strany EU.

České dozorové orgány, tedy Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce patří dlouhodobě k nejlépe fungujícím inspekčním orgánům v celé Evropě a každým rokem procházejí audity Food Veterinary Office, což je prodloužená ruka DG Sanco. Jakékoliv stížnosti na kompetentnost nebo podjatost českých dozorových orgánů jsou tudíž zcela nesmyslné. Naopak, jak se ostatně může přesvědčit každý na webových stránkách http://ec.europa.eu/food/fvo/rep_details_en.cfm?rep_id=3268, výsledky auditu, který probíhal ze strany Food Veterinary Office (FVO) v listopadu a prosinci 2013 u inspekčních orgánů v Polsku, a to konkrétně u kontroly mléka a  mléčných výrobků vykazuje takovou míru závažnosti, že je například dosledovatelnost a kontrola syrového mléka označována za slabou. Navíc je konstatováno, že přes opakovaná upozornění ze strany kontrolního orgánu (FVO) nebyla polskou stranou učiněná žádná nápravná opatření. Ostatně o fungování polských dozorových orgánů hovoří i tak známá aféra s technickou solí, kdy tuto surovinu používala v průběhu několika let řada polských potravinářských podniků, aniž by to někoho z dozorových orgánů byť jen zaujalo. A navíc, dodnes, ani po opakované urgenci české strany, neposkytlo Polsko seznam podniků, ani výrobků, do kterých byla technická sůl přidávána.

Jak vyplývá z řady tiskových zpráv našich dozorových orgánů, je rovněž míra závažnosti pochybení u polských výrobků poměrně vysoká, ať už jsou to chemikálie v potravinách, zpracování uhynulých zvířat do masných výrobků, produkce vaječné hmoty ze závodu, který nebyl nikdy schválen k potravinářské výrobě či falšované kakao nebo marmelády.


Je tedy zřejmé, že místo napadání českých dozorových orgánu a systému jejich práce, díky které se nedostávají na náš trh výrobky nebezpečné, nejakostní a falšované, by polská strana měla učinit  nápravná opatření v oblasti svých dozorových orgánůVíce informací:

Ing. Dana Večeřová, ředitelka marketingu a komunikace
tel.: 296 411 184, 602 704 859
e- mail: vecerova@akcr.cz
Web: http://www.agrocr.cz
Adresa: Počernická 96/272, Praha 10 – Malešice, 108 03

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz