text
cz
eng

Potraviny v čínském hledáčku

22.01.2013


V posledních letech se zvyšuje množství nekvalitního spotřebního zboží. Netýká se to jen elektrotechniky, hraček, oblečení, ale bohužel i potravin. Navíc průzkumy renomovaných pracovišť upozorňují na narůstající jev, že prohřešky proti jakosti nejsou jen výsadou především třetích zemí, ale jak poslední šetření prozradila, až 55 procent nevyhovujících potravin bylo tuzemského původu.

Z Polska, o němž zejména tuzemští potravináři dlouhodobě mluví jako o významném původci nekvalitních výrobků, pocházelo osm procent prohřešků, ze Slovenska necelá tři procenta. Zhruba dvě procenta špatných produktů byla z Číny. Je sice pravdou, že podíl čínských potravin na českém trhu je malý, ale dřívější problémy s nadlimitním množstvím škodlivin jsou již prakticky minulostí. Zejména u potravin, kde v minulých několika rocích byly velké prohřešky v jakosti, se kontroly zpřísnily natolik, že čínští potravináři jsou velmi bedlivě sledováni.


Případy úmrtí po pozření mléčných výrobků s obsahem melaminu jsou sice ještě v živé paměti celého světa, ale hrdelní tresty u hlavních pachatelů a manažerů mlékárenského koncernu sehrály svou roli. Na jedovaté čínské mléčné výrobky totiž před zhruba pěti lety zemřelo několik desítek čínských dětí.

Čínští kontroloři se zajímali o česká pravidla

Není proto náhodou, že nedávná návštěva čínských kontrolorů potravin směřovala do České republiky a tři hlavní představitelé navštívili mimo jiné i Agrární komoru ČR, kde se setkali s jejím prezidentem Janem Velebou.

Tito čínští specialisté pracují v Tianjinu (zhruba hodina vlakem od Pekingu s velkým centrem čínské medicíny) a tamní organizace se zabývá kontrolou kvality potravin a nápojů. „Naší snahou je zvyšovat kvalitu, zpřísňujeme normy,“ uvedl při setkání generální ředitel této organizace Zhang Tiejun. Spolu s dalšími dvěma představiteli kontrolní čínské složky organizace Tianjin Food and Drug, řediteli Ge Zhenliangem a Li Jiaquanem, se zajímali o způsob kontroly potravin, které složky u nás kontrolují a pod jaká ministerstva spadají.

Česká republika má přísné normy

Česká republika je totiž nejen v Evropě známá svými dlouhodobě velmi přísnými normami, podle nichž se potraviny posuzují. I proto evropská cesta čínských odborníků směřovala právě do Prahy. A i když cílem první návštěvy ČR a jednání s prezidentem Agrární komory ČR bylo navázání kontaktů, už během hodinové diskuse si čínští odborníci pochvalovali strukturu českých kontrol potravin.


Dozvěděli se také, že vloni Agrární komora ČR spoluorganizovala do Číny dvě odborné cesty českých zemědělských specialistů a ti navštívili farmy, kde se aplikují výsledky výzkumů nizozemských, dánských a německých odborníků. I Česká republika má co nabídnout v této oblasti, a proto taková setkání na půdě agrární komory mají pro budoucnost tohoto sektoru velký význam.

 Eugenie Línková

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz