text
cz
eng

Šance pro rusko-české agropodniky

05.02.2013Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací potvrdila úspěšný rozvoj dvoustranné spolupráce v zemědělsko-průmyslovém odvětví, včetně veterinární a rostlinolékařské oblasti. Osmé komisní zasedání proběhlo koncem listopadu v Kazani, hlavním městě republiky Tatarstán. Českou delegaci složenou z expertů zastupujících osm ministerstev, politické reprezentace, diplomatů a bankéřů vedl ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kuba.


Nebývalý zájem podnikatelů o tuto misi je důkazem smysluplnosti mezivládní koordinace obchodních vztahů. Hospodářská komora a Komora pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států zajistily účast zástupců padesáti firem podnikajících v Ruské federaci.


„Politická podpora bezesporu zvyšuje šanci na úspěch náročných úřednických i podnikatelských vyjednávání. Pro mne potěšujícím specifikem mezivládního vyjednávání v Tatarstánu je přímá vazba na perspektivní ruský region. Tuto formu spolupráce plně podporuji, neboť její výsledky se pozitivně promítají do růstu vzájemného obchodu,“ komentuje Martin Kuba svoji angažovanost v rozvoji hospodářské spolupráce mezi Českou republikou a Ruskou federací. Výsledkem mise jsou podepsané dohody v hodnotě okolo dvou miliard korun. Zúčastnění agropodnikatelé též ocenili „odbrzdění“ pozastavených projektů, které se v průběhu návštěvy podařilo posunout dále.

 

Spokojení podnikatelé

 

Spokojen s misí byl například generální ředitel firmy Bauer Technics Karel Líkař. „Během jednání v Kazani bylo podepsáno memorandum a dohodnuty detaily exportního úvěru na výstavbu farmy prasat pro 1400 prasnic v Bugulmě za 24,5 milionu eur a projednán další postup v historicky největším česko-ruském zemědělském projektu MaWR Abakan za 228 milionů eur, kde bychom měli společně s dalšími českými firmami zahájit výstavbu v dubnu 2013. Samozřejmě s pojištěním EGAP, bez jehož podpory by se takové projekty nedaly realizovat, přestože na ruské straně je státní banka Rosselchozbank a třicet procent jištění tvoří státní záruka Ruské federace,“ uvedl Líkař.

Bohaté zkušenosti s podnikáním v Rusku získala firma Bauer Technics i skrze další investiční akce. „Dokončujeme farmu pro dvanáct tisíc prasat v Kaluze. V provozu je odchovna pro 5,8 tisíce prasnic v Leningradské oblasti. V Kaliningradu jsme vybudovali areál pro chov prasat a zrekonstruovali masokombinát. Nyní spěje do finále stavba farmy v Permu,“ vyjmenovává ředitel významné agrozakázky za východními hranicemi Evropské unie.
Velké plány má v Ruské federaci také firma Mitas. „Podepsali jsme memorandum o záměru postavit v Tatarstánu továrnu na výrobu radiálních zemědělských pneumatik s kapacitou 60 tisíc kusů ročně. V továrně bude pracovat na dvě stě lidí. Předpokládaná výše investice je 50 až 60 milionů dolarů,“ nechal se slyšet spolumajitel společnosti Tomáš Němec.

 

Dlouhodobé projekty

 

Na problematiku česko-ruského obchodu v oblasti zemědělství a potravinářství se v rámci činnosti komise dlouhodobě zaměřuje speciální pracovní skupina. Ta na základě vyhodnocení konkrétních projektů doporučuje ruskému i českému ministerstvu zemědělství podporovat pokračování oboustranné spolupráce ruských a českých organizací zejména v oblasti investičních akcí za využití soudobých technologií, dodávek plemenných zvířat, poskytování konzultačních služeb v oblasti zemědělství a organizování specializovaných výstavních akcí.
K dobrým výsledkům zmíněné pracovní skupiny patří realizace čtyř zemědělských farem v republice Baškortostán za účasti českých firem vedených společností Farmtec, a. s., Jistebnice s celkovou kapacitou přes tři tisíce dojnic. Na základě kompletní dodávky uvedené české společnosti pro firmu Plemzavod Ramenskoe se v Moskevské oblasti postupně uvádí do provozu mléčná farma pro 2400 krav. „Momentálně největší příslib úspěšného působení naší firmy v Ruské federaci vidíme v účasti na speciálním pětiletém programu zahrnujícím modernizaci pěti set farem produkujících mléko v republice Baškortostán,“ představuje významný projekt mající oporu i v memorandu o spolupráci mezi Ministerstvem zemědělství republiky Baškortostán a firmou Farmtec předseda představenstva a generální ředitel této firmy Václav Škeřík.
K důležitým tématům současných česko-ruských agroindustriálních vztahů patří propracování mechanismů financování investičních projektů s úvěrováním mezinárodními, českými a ruskými bankami za využití mechanismu poskytnutí státních a regionálních záruk. Strategickým nástrojem bezproblémové kooperace je podpora dlouhodobé spolupráce mezi Federální službou pro veterinární a fytosanitární dozor Ruské federace a Státní veterinární správou České republiky v oblasti vývozu živočišných produktů do Ruské federace.
Naději na odstranění netarifních překážek agrárního exportu do Ruska v podobě nadstandardních veterinárních a fytosanitárních předpisů či náročné certifikace vyvážejících firem představuje nedávný vstup Ruské federace do WTO.

 

***
 
Agrární obchod Česká republika – Rusko

 

V oblasti agrárního obchodu je Rusko dlouhodobě nejvýznamnějším partnerem ČR ze třetích zemí. Saldo vzájemného obchodu je pro ČR vysoce aktivní. Obrat agrárního obchodu v roce 2011 činil 82,6 milionu eur, z toho vývoz do Ruska představoval asi 92 procent obratu. Mezi nejvýznamnější položky českého agrárního vývozu do Ruska tradičně patří pivo, nečokoládové cukrovinky a mák. Od roku 2009 také narostl vývoz přípravků k výživě zvířat a potravinové přípravky, v posledních dvou letech stoupá export sušenek a vajec. Z České republiky se do Ruska ve významnějších objemech vyváží také pektiny, chmel a slad. Z Ruska se k nám dováží hlavně rybí filé a rybí maso, pekařské těsto, destiláty a sladový výtažek.

 

Ing. Hana Hricová

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz