text
cz
eng

Seminář portálu Intersucho.cz

16.11.2017


Zástupci okresní agrární komory Hradec Králové se zúčastnili pracovního setkání s názvem Monitoring a hodnocení dopadů zemědělského sucha v ČR, který se uskutečnil dne 14. 11. 2017 na Brněnském Výstavišti. Jednalo se o setkání s praktickými experty portálu Intersucho.cz. Akci navštívili jednak více než stovka aktivních zpravodajů, díky jejichž práci vzniká mapa Dopady na zemědělství. Mezi přítomnými byli ale také ředitelé okresních agrárních komor a další zainteresovaní potenciální respondenti a dále významní hosté (prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek, ředitelka SPÚ Svatava Maradová, výkonný ředitel CzechGlobe Dalibor Janouš a další). Seminář uváděl prof. Ing. Mgr. Miroslav Trnka, Ph.D, který na vývoji portálu spolupracuje s dalšími kolegy a odborníky.

Profesor Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D. přednášel o potenciální roli systému respondentů při odškodnění za sucho v roce 2017. Portál Intersucho.cz je zapojen do hodnotící zprávy na odškodnění, kdy jejich úkolem je vymezit na základě dostupných dat z portálu poškozené katastry a okresy z hlediska krmných plodin (kukuřice na siláž a TTP). Poškozené okresy musejí splňovat 30% až 50% odchylku výnosů v roce 2017 oproti průměrům z posledních 5 let. Pro co nejobjektivnější zhodnocení sucha na zemědělských pozemcích je důležité, aby se do sledování stavu vlhkosti půdy zapojilo co nejvíce zpravodajů z jednotlivých okresů ČR a pravidelně zasílali svá hodnocení. Zpravodajství má jednak krátkodobé výhody, jako obdržení map s detailní předpovědí vývoje sucha až na dalších 10 dní, tak výhody dlouhodobé zahrnující znalost vývoje půdních podmínek v čase. Do budoucna navrhoval prezident AK ČR možné zvýhodnění pravidelných zpravodajů při odškodňování za ztráty vlivem sucha. Vyplnění dotazníku o pozorování půdy zabere přibližně 10 minut, takže se nejedná o časově náročnou aktivitu.

Více informací naleznete na www.intersucho.cz

Zdroj: REGIONÁLNÍ AGRÁRNÍ KOMORA Královéhradeckého kraje

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz