text
cz
eng

Stále oblíbená výstava

16.10.2013


Za povedenou označují pořadatelé i poslední z letošních zahradnických výstav, podzimní Floru Olomouc 2013, která v neděli 6. října uzavřela „zelený“ program olomouckého výstaviště. Jednotlivé expozice výstavy věnované ovoci, zelenině a ovocným školkařským výpěstkům, doprovázené festivalem gastronomie a nápojů Olima a podzimními zahradnickými trhy si během čtyř dnů trvání prohlédlo podle pořadatelů přes 21 tisíc návštěvníků, což téměř vyrovnalo loňskou návštěvnost.

„Jsme spokojeni, už i vzhledem k provizóriu, v němž se letos zahradnické výstavy konaly. Velmi se těšíme, že příští rok budeme moci nabídnout vystavovatelům a návštěvníkům nově zrekonstruované a rozšířené prostory našeho největšího výstavního pavilonu A,“ uvedl ředitel olomouckého výstaviště Jiří Uhlíř.


Spokojeni byli na výstavišti i s počtem vystavovatelů a prodejců – těch se na olomouckém výstaviště sešlo přes tři stovky: z České republiky, ale také Polska a Slovenska. Ti všichni měli plné ruce práce od prvního dne výstavy, od 3. října, kdy se otevřely brány olomouckého výstaviště, které vpustily davy návštěvníků na podzimní etapu zahradnické výstavy Flora Olomouc. Tato výstava je tradičním cílem zahrádkářů, chalupářů, kutilů a milovníků květin, ovocných a okrasných stromků, ovoce, zeleniny, gastronomie a mnoha dalšího.

Nechyběl burčák a frgály

Prodejních stánků s pestrým sortimentem zboží bylo na výstavišti nespočet. Nechyběli ani prodejci burčáku a tradičních moravských koláčů – frgálů. Stánkaři nabízeli různé speciality, například jahodník plodící bílé jahody s chutí po ananasu nebo rostliny chilli papriček v květináči, které dělají výbornou dekoraci v interiéru a plody lze v průběhu roku využít ke kořenění jídel.


Protože stále probíhá rekonstrukce hlavního pavilonu A, musely být expozice profesionálních pěstitelů zeleniny a ovoce přesunuty do provizorních podmínek bílého stanu. Letošním tématem „stanu“ bylo: Ovoce a zelenina na náš stůl. Provizorními podmínkami letošního ročníku se pěstitelé nenechali nikterak zaskočit a opět se jim podařilo z různobarevných druhů zeleniny a ovoce vytvořit překrásná aranžmá.

Soutěž o nejlepší expozici

Expozice některých firem se efektně prolínaly ze stanu do venkovního prostoru, což byla příjemná změna oproti předchozím ročníkům výstavy. Podzimní etapa výstavy Flora Olomouc je více zaměřena na odbornou veřejnost, a proto se tam každoročně prezentují jednotliví pěstitelé, odbytová družstva a prodejci osiv odděleně, přičemž mají své výpěstky označeny popiskou s názvem odrůdy u každého druhu.


V rámci výstavy probíhá vyhodnocení nejhezčích expozic a nejlepších výpěstků u jednotlivých skupin zeleniny. Členové hodnotitelské komise nemají v tomto případě vůbec jednoduchý úkol, protože zboží, které zelináři na výstavu pošlou, je vždy ve vynikající kvalitě a pohled na pestré kombinace barev je doslova pastvou pro oči.


Vysokou laťku v soutěži o nejhezčí expozici drží osivářská firma Moravoseed, spol. s r. o., která se pravidelně umísťuje mezi oceněnými a letos opět obdržela první místo, druhé obsadila firma JIŽNÍ MORAVA, a. s., která se zabývá produkcí rajčat, paprik a okurek ve sklenících a třetí místo obsadila semenářská firma SEVA FLORA s. r. o

Zelináři a ovocnáři hýřili barvami podzimu

Návštěvnický zájem se soustředil zejména na hlavní expozici členů odborných unií – zelinářské a ovocnářské – s tématem Ovoce a zelenina na náš stůl, která hýřila pestrou paletou snad všech barev podzimu: od bílých patizonů, žlutých a oranžových dýní přes zlatavá, červená či brčálově zelená jablíčka a hrušky, pestrobarevnou zeleninu až po temně fialovou modř letošní úrody hroznů. Pestré barvy charakterizovaly i přehlídku chryzantém a venkovní expozici tykví a tykviček různých velikostí a nejroztodivnějších tvarů.


Ve snaze o zlepšení stravovacích návyků mladé generace vyhlásila Zelinářská unie Čech a Moravy výtvarnou soutěž pro děti na téma O nejlepší zeleninový talíř. Děti jsou již na soutěžení zvyklé a každoročně se těší na zeleninovou odměnu, kterou za své dílo dostanou. Letošní ročník byl velice úspěšný a stánek Zelinářské unie Čech a Moravy byl obrázky doslova zavalen. V průběhu výstavy ve stánku zelinářské unie probíhaly také ochutnávky čerstvé zeleniny, zeleninových šťáv a kysaného zelí.

Zahrádkáři s krajovými odrůdami

Vyhledávaný byl už tradičně pavilon Českého zahrádkářského svazu. Zahrádkáři vystavovali krajové odrůdy ovoce a různé druhy zeleniny, včelařské produkty, houby jedlé i nejedlé. Nezapomněli ani na oblíbené poradny, zahrádkářskou a houbařskou, a také koutek jihomoravských zahrádkářů s cimbálovou muzikou, vínem a burčákem. Pozornosti se těšila unikátní výstava Spanilá cesta jablečných šlechticů mapující vznik a šlechtění nejznámějších odrůd jablek až do 18. století.


Každoroční a vyhledávanou specialitou podzimní Flory byly ovocné školkařské výpěstky, kterým byly vyhrazeny volné plochy výstaviště.

Rozkvetlé památky od květinářů a floristů

Oblíbené podzimní aranžování květin se tentokrát přesunulo mimo výstaviště. Floristé – členové Svazu květinářů a floristů ČR, ale také jejich kolegové z Polska a Rakouska připravili Olomoučanům či návštěvníkům města a výstavy překvapení v podobě překrásné květinové výzdoby olomouckých chrámů a slavnostního sálu Arcibiskupského paláce pod názvem Roz kvetlé památky.


Prezentace květinářů a floristů letos sahala až za brány výstaviště. V rámci projektu Rozkvetlé památky, nad kterým převzal záštitu hejtman Olomouckého kraje, primátor města a olomoucký arcibiskup, se pozvaní aranžéři rozhodli vyzdobit pět olomouckých kostelů: kostel sv. Mořice, kostel Panny Marie Sněžné, kostel Zvěstování páně (kapucínský), kostel sv. Michala a Arcibiskupský palác.

Soutěžilo se v různých odborných disciplínách

Rozkvetlé knihovny, tak se jmenovala další výstava, obohatily soutěže ve výzdobě knihoven, a to jak interiéru, tak také exteriéru. V rámci této soutěže byla také tvorba básniček a kreseb na téma Moje květina. Výherci byly knihovny v Píšti, Klatovech a Kamenici nad Lipou.


Podzimní Flora byla spojena s řadou odborných soutěží pro vystavovatele, zelináře a ovocnáře. Nejlepší kolekcí odrůd v oboru zelinářství se může pochlubit odbytové družstvo Litozel z Bohušovic nad Ohří, nejkrásnější expozici měli šlechtitelé ze společnosti Moravoseed z Mušlova u Mikulova.

Ocenění předsedovi zelinářské unie

V rámci ovocnářských soutěží ocenila porota nejvýše kolekci pěstitelů ze společnosti Pomona Těšetice, cenu za nejlepší expozici získalo Hospodářské družstvo Určice, sady Dětkovice. Nejlepší odrůdou výstavy bylo vyhlášeno jablko Jonagold Marnica, které vypěstovali družstevníci ZD Senice na Hané. Cenou primátora Olomouc byl za dlouholetou podporu českého zelinářství a dlouhodobou úspěšnou spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc oceněn předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Ing. Jaroslav Zeman.


Doprovodný gastronomický festival OLIMA nabídl soutěže, ukázky kuchařského i cukrářského umění, ochutnávky regionálních specialit i zajímavosti zdravé kuchyně.


Ve čtvrtek 3. října byly v pavilonu E předány ceny potravinám oceněným v soutěži Regionální potravina Olomouckého kraje 2013 a Výrobek Olomouckého kraje.


Návštěvnický úspěch slavily v pořadí už šesté Dny moravských vín s řízenou i neřízenou degustací vín ze všech moravských vinných podoblastí.

Flora košt zaznamenal pestrou škálu pálenek

Součástí festivalu byl jubilejní 10. ročník soutěže o nejlepší ovocnou pálenku Flora košt 2013. Do boje o letošní titul šampióna přihlásili pěstitelé a „paliči“ 358 vzorků tvrdých moků. Přihlášené destiláty byly rozděleny do devíti kategorií – slivovice, hruškovice, broskvovice, meruňkovice, třešňovice, višňovice, jablkovice, vínovice a kategorie ostatní. Ta obohatila soutěž o některé netradiční vzorky – ananasovici, mišpulovici a také unikátní pálenku z cibule.


Odborná porota složená ze zástupců Mendelovy univerzity v Brně, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Unie destilatérů nakonec přisoudila titul absolutního šampióna Flora koštu 2013 hruškovici Josefa Lupače z Hodonína na Třebíčsku. Cenu Unie destilatérů ČR za nejlepší kolekci přihlášených vzorků si z Olomouce odvezla pálenice Jiřího ze Stonařova na Vysočině.


Volné chvíle si mohli návštěvníci zpestřit návštěvou botanických skleníků, kde byly mezi tropickými rostlinami chovány exotické druhy ptactva. V jednom z akvárií pozoroval návštěvníky dokonce i malý krokodýl. Letošní „zelený“ rok na olomouckém výstavišti skončil. Pro další zahradnickou akci se olomoucké výstaviště otevře až ve dnech 24. až 27. dubna 2014. Hlavní květinovou expozici jarní Flory Olomouc budou moci návštěvníci obdivovat už v nově zrekonstruovaných prostorách největšího pavilonu výstaviště.

 

Ing. Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů ČR

Ing. Radovan Tůma, tajemník Zelinářské unie Čech a Moravy

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz