text
cz
eng

Veletrh plný zajímavostí

29.01.2013


V Berlíně proběhl ve dnech od 18. do 27. ledna zemědělský mezinárodní veletrh Grüne Woche, který navštívilo přes 450 tisíc návštěvníků. Na ploše 115 000 čtverečních metrů představilo svou produkci a zajímavosti asi 1600 vystavovatelů ze 67 zemí. Kromě potravin to byly stroje, květiny, rostliny a zvířata, ale i venkovské rekreační chatky a vybavení do zahrad. Hostitelskou zemí na 78. veletrhu Grüne Woche bylo tentokrát Nizozemsko, které se návštěvníkům představilo především nabídkou vynikajících tamních sýrů a matesů.

Přestože vstupné třináct eur se může zdát vyšší, už první den veletrhu, v pátek, byly haly zcela zaplněné návštěvníky. Podle šéfa výstaviště Christiana Göke má už Grüne Woche jako zemědělský a zahradní veletrh oficiální prvenství na světě z hlediska velikosti a profesní úrovně.

Veletrh zahájila kancléřka Merkelová

Letos střihala pásku kancléřka Angela Merkelová, od návštěvy Helmuta Kohla letos uplynulo právě třicet let. Po výstavišti německou kancléřku Merkelovou doprovázela spolková ministryně zemědělství Ilse Aignerová. Jak pamětníci zavzpomínali, v době, kdy byl Helmut Kohl jako kancléř přítomen na berlínském výstavišti, v roce 1983, konalo se tam spotřebitelské show, kdy se ochutnávaly speciality jednotlivých spolkových zemí a srovnávala se jejich kvalita.


Angela Merkelová byla zase svědkem ukázky kontrol potravin a viděla, co vše se zjišťuje, aby mohl být výrobek prohlášen za jakostní, nezávadný, správně značený a případně i bio z ekologického zemědělství. Dnes jsou metody stanovení kvality o hodně dál, než se dalo laboratorně určit v době návštěvy Helmutha Kohla a kancléřku to velmi zajímalo.

Dva české stánky

Pod patronací českého ministerstva zemědělství u české obří chalupy s označením Tschechische Republik letos na veletrhu vystavovaly potravinářská a šlechtitelská společnost Chovservis zaměřená na chov a genetiku skotu, prasat a výrobu uzenin, firma Ceria specializující se na bílkovinné koncentráty rostlinného původu, obalovací a chutící směsi, firma Derer Import dovážející české produkty na německý trh a firma Precimat, která se zabývá ruční výrobou trdelníků.


Český nápojářský průmysl reprezentovaly na veletrhu pivovary Holba, Litovel, Zubr, minipivovar Rohan a Plzeňský Prazdroj. Stoprocentní přírodní ovocné šťávy nabídla k ochutnávkám společnost Vitaminátor.


Po celý den bylo na českém stánku rušno a k hodování a popíjení piva hrála cimbálová muzika Lubomíra Smoláka z jižní Moravy. A tak nebylo od věci si i se džbánkem piva s hochy zazpívat „nějakou tu naši“. Ani Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR, se neubránil a hned tři písničky s cimbálovou muzikou pěkně „ vysekl“ přihlížejícím. Co ten pán tak procítěně zpívá, ptal se nás německý pár středního věku. Aby k nám Bůh byl milostiv, překládali jsme, a ti, co to zaslechli, s úsměvem přikyvovali.


O dvě haly dál byla také česká vlajka a zvýrazňovala stánek Tschechien, vybudovaný německou firmou Dérer se stejným jménem majitele. Ten nám představil české firmy, které na Grüne Woche prezentovala zase jeho firma. Jak nápisy hlásaly, byly to Budweiser, Vizovitz, Prager Schinken od firmy Le & co a Palatschinken, za pět eur jedna porce. Samotný vystavovatel nám prozradil, že v Ně mecku žije již hezkých pár desítek let, ale česky se ještě domluví, jinak personál i návštěvníci byli Němci. Většinou si dávali Pražskou šunku s Budvarem a na závěr nebyl od věci ani panáček vizovických pálenek.

Auta na solární i elektrický pohon

Velké pozornosti se na výstavišti těšila auta na alternativní pohon. Zalíbilo se nám takové malé autíčko pro dva ‘štíhlouše’ nebo jednu širší osobu k volantu. Bylo v přepočtu za 300 tisíc korun a vyčnívající elektrická šňůra dávala tušit, že jeho pohonem je elektrická energie. Prý vydrží jet tak osmdesát kilometrů nonstop a pak už musí zase takových osm hodin odpočívat se šňůrou v zásuvce a napájet se. A vyvine maximální rychlost kolem osmdesáti kilometrů v hodině, takže základní údaje se samými osmičkami bylo lehké si zapamatovat.


U jiného zajímavého vozítka se tísnil s námi ministr zemědělství z Pobřeží slonoviny, ale stejně jako my s nákupem nepochodil. Šlo o model ve vývoji, prototyp auta, které vás povozí, a když si vzpomenete jako farmář, že právě teď by bylo potřeba kus pole zorat, poslouží jako traktor. Dá se za něj navěsit různé nářadí včetně orebního. Mělo značku firmy Claas, ale zatím prý netřeba se pídit, nebo dokonce objednávat. Ještě tak dva tři roky potrvá, než se všechny neřesti spojené s vývojem vychytají. A tak ministr zemědělství ze západní části Afriky, jehož doprovod nám jméno neprozradil, protože by mu to sám ministr musel nejdřív schválit, odešel s nepořízenou. Ostatně, jak mi jeho lidé řekli, spíš shánějí vozítka na solární pohon, protože to je u nich ta nejlevnější energie.

Jakému jablku dá spotřebitel přednost

Zatímco vloni se němečtí ovocnáři vyznamenali na výstavišti nádhernou přehlídkou 270 odrůd jablek, která jsou v případě jabloní už takřka na vyhynutí, letos se soutěžilo. U ovocnářského stánku byly vystavené nejoblíbenější německé odrůdy, o něž je zájem a producenti chtějí rozšířit stromy v sadech po celém Německu. Návštěvníci ochutnávali a zapisovali. Která odrůda získala nejvyšší počet bodů, postupovala do nejvyššího kola soutěže a má šanci v dalších letech vytěsňovat dovážená „syntetická“ jablka z Nizozemska. Přiznejme si ale, že zrovna naše chuť neodpovídala vítězům, a tak námi vybraná odrůda nezabodovala. Určitě jinak bychom asi ale zazářili při ochutnávce našeho „citronového“ jablka, nebo „paloučátka“, či „jelení huby“ a dalších odrůd, co už většinou upadly v zapomnění a je to škoda.


Dalších zajímavostí bylo na Grüne Woche bezpočet, jen vydržet ten denní nápor účastníků veletrhu a kilometry nachozených uliček.

Eugenie Línková

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz