text
cz
eng

Z kraje Přemysla Oráče

17.12.2013


O čem je nejlepší a nejzajímavější číst v předvánočním čase? O dobrotách, řeknete si, protože těmi se většinou sváteční stoly někdy doslova prohýbají. A právě o těch nejlepších a nejkvalitnějších potravinách z regionů byly poslední dvě tiskové konference Agrární komory ČR před vánočními svátky.

Nejdřív to byli Jihočeši, o nichž jsme se již v Zemědělci na stránce Agrární komory ČR rozepsali v předminulém čísle, tentokrát se na letošní poslední tiskové konferenci k regionálním soutěžím o zajímavých specialitách z kraje Přemysla Oráče vyjadřovala Ludmila Holadová z Okresní agrární komory Most. Z jejího vystoupení přinášíme podstatnou část.

Šestiletá tradice s významnými výsledky

Před šesti lety v roce 2008 Okresní agrární komora Most zpracovala první projekt Ústeckého kraje – Soutěž o nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje – kraje Přemysla Oráče, která byla organizována pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje.


Z počátku byli potravináři, výrobci a zpracovatelé trochu nejistí, nevěděli přesně, do čeho jdou. Po počáteční nedůvěře se však každoročně počty přihlášených výrobků zvyšovaly a z 59 výrobků přihlášených v roce 2008 to již bylo v letošním roce, šestém ročníku soutěže, 165 přihlášených výrobků od 45 výrobců. To je rekordní číslo – nejvyšší ze všech krajů v rámci celé České republiky.


Okresní agrární komora Most však organizuje také další soutěž – Regionální potravina Ústeckého kraje, kterou vyhlašuje Ministerstvo zemědělství. V letošním roce jsme v rámci Ústeckého kraje vyhráli výběrové řízení. Letos proběhl již čtvrtý ročník. Také v této soutěži se každoročně navyšuje počet přihlášených výrobků a výrobců. Zatímco v roce 2010, v prvním ročníku, se přihlásilo 69 výrobků od 23 výrobců, ve čtvrtém ročníku v letošním roce to byl opět rekordní počet – 150 přihlášených výrobků, to je více než dvojnásobek prvního ročníku. Počet výrobců se také zdvojnásobil – z 23 výrobců v roce 2010 na 45 v letošním roce.

Ocenění se předávají na Zahradě Čech

Spotřebitelé si vybírají, jaké potraviny nakoupit, čtou označení, nechtějí dovážené, mnohdy nekvalitní potraviny, ale české, čerstvé a chutné potraviny. Za období od roku 2008 bylo oceněno v obou soutěžích již 920 výrobků. Někteří výrobci se zúčastnili také prvního ročníku Gastro Food Litoměřice, který byl organizován v měsíci říjnu po tři dny.


Slavnostní vyhodnocení obou soutěží probíhá každoročně důstojně na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích, kde má organizátor – Okresní agrární komora Most – svůj stánek. V něm jsou vystaveny vítězné výrobky v obou soutěžích, probíhají tam po celou dobu výstavy ochutnávky, a to i vítězných biopotravin ze speciální sekce, spotřebitelé si mohou vítězné i další výrobky přímo koupit.
Ocenění výrobků probíhá v amfiteátru výstaviště Zahrady Čech tradičně v první den – zahájení výstavy. Ocenění předávají hejtman nebo první náměstek Ústeckého kraje, prezident Agrární komory ČR a další.

Představení tří vítězných firem

Máme řadu vynikajících výrobců, ze všech takových jsme na tiskové konferenci v pražském sídle Agrární komory ČR začátkem prosince představili tři vítězné firmy:

  • z kategorie masných výrobků: Rodinná firma s. r. o. Vlastimila Chovanečka z Litoměřic,
  • z kategorie nealkoholických nápojů: firma LoPe Fruit Petry Krausové s vynikajícími mošty s dužinou z jejích zpracovaných, krásných vyzrálých jablek v Českém středohoří, které pěstují na 146 ha,
  • z pekařských výrobků: firma Limma Food, a. s., Česká Kamenice Ing. Michala Svobody, který vyrábí velmi chutné pekařské výrobky – například kvasový chléb, slunečnicový chléb a celé spektrum dalších pekařských a cukrářských výrobků.


Není bez zajímavosti, že všechny tyto tři firmy získaly první místa v obou soutěžích. Před jejich vynikající řemeslnou prací, co všechno chutného dovedou vyrobit, je třeba se sklonit. Važme si všichni jejich práce, ta se nedá odbýt, je každodenně pod kontrolou spotřebitelů.

Ludmila Holadová, ředitelka OAK Most

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz