text
cz
eng

Zahájení výstavy Země živitelka 2012 - projev prezidenta AK ČR Jana Veleby

03.09.2012


Vážený pane ministře,

vážený pane hejtmane,

dámy a pánové

 

rok se s rokem sešel a začíná zemědělská paráda, 39. ročník agrosalonu Země živitelka. Po tom loňském, který byl doprovázen výbornou náladou z velmi úrodného roku, přichází vystřízlivění a rok, který bude sotva průměrný. Sklizeň většiny polních plodin bude nižší. U hlavní tržní plodiny obilí to bude o 19%, u zrnin celkem dokonce o 29%. Budou výrazně nižší tržby.

 

Budou ale i regiony, které jsou zasaženy přírodní katastrofou a kde budou tržby 30% a kde jde do tuhého. Chci požádat, abychom se k pomoci těm nejpostiženějším vrátili.

Je třeba udržet výrobu a zaměstnanost. Je třeba jasně deklarovat podporu ŽV. V opačném případě přibudou další hektary obilí, řepky, kukuřice, atd. A je také třeba se konečně věnovat potravinové bezpečnosti.

 

Je třeba také pracovat na budoucnosti. Mám dobrý pocit z naší společné práce na reformě SZP, kde právě nyní nastává důležitá fáze souboje o její konečnou podobu v EP. Podali jsme 4 pozměňovací návrhy, které reflektují hlavní potřeby většiny českých zemědělců. Chci poznamenat, že reforma je o velké diskusi, nikoliv o podpisech memorand na úkor někoho.

 

Velmi vítáme informaci Mze, že připravuje koncepci dalšího směřování českého zemědělství. Máme-li zachytit svoji poslední příležitost k revitalizaci, především ŽV a technických plodin, je reforma a její správné posazení do našich podmínek poslední příležitostí. Další už nebude a záleží na nás, jestli ji využijeme či nikoliv.

 

Dámy a pánové, bylo by třeba hovořit o dalších hlavních tématech resortu, které spolu s konkrétním ekonomickým prostředím určují náš vývoj. Stane se tak na zítřejším zasedání představenstva a dozorčí rady Agrární komory, které pokládám za mimořádně důležité a na které je pan ministr pozván.

 

Vážený pane ministře, ústavní činitelé, dámy a pánové, přeji 39. agrosalonu Země živitelka zdar!

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz