text
cz
eng

Zemědělci u památníku

27.05.2014


Šestnáctý květen je v českém kalendáři „zasvěcen“ Přemyslovi. Tento rok připadl svátek Přemysla na pátek a stalo se již tradicí, že se koná Setkání zemědělců a mladé zemědělské a lesnické generace Ústeckého kraje u památníku Přemysla Oráče na Královském poli ve Stadicích. Letos proběhlo toto setkání již po desáté a velkou zásluhu na vydařené akci má především Okresní agrární komora Děčín a Ústí nad Labem.

Zemědělci Ústeckého kraje si vyměnili názory na současnou situaci v odvětví zemědělství České republiky ve vztahu k podmínkám v Evropské unii.

Diskuse o zemědělské politice

Památné místo na Královském poli je platformou k diskusi na aktuální témata, zejména ke společné zemědělské politice a strategii jejího naplnění v letech 2014 až 2020, dokumentu předloženému Ministerstvem zemědělství k diskusi. Debatovalo se věcně, srovnávaly se výsledky hospodaření v loňském roce s minulým obdobím a samozřejmě se hledala i řešení pro budoucnost. Hlavními organizátory byly Ústecký kraj, Krajské informační středisko pro zemědělství Ústeckého kraje, Okresní agrární komora pro okresy Děčín a Ústí nad Labem a Obec Řehlovice. Akce desátého setkání byla finančně podpořena z Fondu Ústeckého kraje.
„To, že se vzpomíná na historickém místě české státnosti ve Stadicích s položením květin k památníku Přemysla Oráče, má své opodstatnění, neboť při posledních setkáních jsou součástí programu další akce. Při nich na památném místě soutěží žáci středních odborných škol a učilišť se zemědělským a lesnickým zaměřením v základních činnostech, jako je ruční dojení krávy, soutěž zručnosti v jízdě traktorem, soutěž v orbě traktorovým pluhem, soutěž v prezentaci školní i mimoškolní činnosti žáků odborných škol s ukázkou vazby květin, práce s motorovou pilou, sokolnictví, výroby drobných upomínkových předmětů a podobně. Součástí soutěže žáků byl též test základních teoretických znalostí ze studijního oboru, kterému se věnují, tedy z oboru zootechniky, agronomie, chemie, ale i všeobecných znalostí z veřejného života obyvatel Ústeckého kraje,“ uvedl Ing. František Loudát, CSc., předseda Okresní agrární komory Děčín a Ústí nad Labem.

Soutěž o nejlepší potravinářský výrobek odstartovala

„V neposlední řadě je setkání zemědělců vhodným místem pro vyhlášení podmínek soutěže o Nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje – kraje Přemysla Oráče na rok 2014, s níž je propojena ochutnávka úspěšných vítězných potravin z minulých ročníků z produkce zemědělců Ústeckého kraje,“ dodal. Tento úkol s bravurou zajistil Agrokomplex, spol. s r. o., z Verneřic, který v posledních letech patří k nejúspěšnějším výrobcům regionálních potravin Ústeckého kraje. Tradičně se předvedl verneřickými klobásami, škvarkovou pomazánkou a výpečky z vepřového masa.
Polabské mlékárny zastupovala mlékárna Varnsdorf pestrou nabídkou tvrdých či uzených sýrů, prezentovali se tu i vítězové regionálních potravin Ústeckého kraje z minulých let – Pivovar Kocour Varnsdorf pestrou nabídkou alkoholických a nealkoholických nápojů, Pekárna Limma z České Kamenice kvasným chlebem a koláči, Cukrárna Janky Kovandové z Libouchce stylově připravenými dorty pro tuto akci nebo manželé Bečkoví z Příbrami – tradiční účastníci farmářských trhů. Ti se prezentovali měkkými kozími sýry vlastní výroby.

Soutěžilo deset odborných škol

Na mladou zemědělskou a lesnickou generaci se desáté setkání zaměřilo nejvíce. Organizátoři oslovili deset odborných škol z Ústeckého kraje a Středočeského kraje, z nichž sedm škol přijalo pozvání k soutěžnímu klání. Do něho se zapojilo na 50 soutěžících, pro které se soutěžní disciplíny staly zábavou, ale přebírání diplomů a soutěžních pohárů braly jako důstojné vyvrcholení akce. Ne vždy totiž budoucí zemědělec či lesník může s vítězným pohárem či diplomem „zapózovat“ na symbolickém místě české státnosti u památníku Přemysla Oráče.
Významný organizátorský počin odvedli Ing. Zdeněk Ondra a Václav Marušák ze Sdružení podřipských oráčů z Lounek, kteří zajistili exponáty historické zemědělské techniky, ukázku orby koňským potahem v provedení Miloslava Čmejly a historickým traktorem Deutz, zástupci dodavatelů zemědělské techniky ze SOME Jindřichův Hradec a AGRIMA Staňkovice. Zpestřením programu byla ukázka kovářské práce a kování koní od Jiřího Novotného z Markvartic.
Nelze opomenout vystoupení patnáctičlenné Selské jízdy jezdeckého oddílu Ivany Zeckové z Řehlovic, doplněné o jezdce Lucie Pisingerové ze Slavošova, mezi nimiž vynikala vítězka mezinárodních vytrvalostních vícedenních závodů na trati 230 kilometrů klisna Žoly s jezdkyní Lucií Škábovou.

Čest všem zúčastněným, sláva vítězům soutěží

V dílčích soutěžích vítězové převzali z rukou radního ústeckého kraje Mgr. Arno Fišery diplomy a poháry, vítězné kolektivy též sladkou odměnu – stylově připravený dort.
V kategorii „ruční dojení“ na modelu kravského vemene se na prvním místě umístili reprezentanti Střední odborné školy technické, gastronomické a automobilní z Chomutova, reprezentované žákem Filipem Cichotským. V kategorii „orba traktorovým pluhem“ obsadila první místo Obchodní akademie a Střední odborná škola Podbořany, kterou v této disciplíně prezentoval Lukáš Duchek.
V kategorii „jízda zručnosti“ traktorem obsadila první místo Střední odborná škola zahradnická Lovosice, zastupovaná žákem Josefem Dvořákem.
V kategorii „test odborných znalostí“ prokázal nejlepší vědomosti a první místo obsadil kolektiv studentů Obchodní akademie a Střední odborné školy zemědělské a ekologické z Žatce.
V kategorii „stánková expozice“ pestrostí expozice zaujala a umístila se na prvním místě Obchodní akademie a Střední odborná škola zemědělská a ekologická z Žatce.
Absolutními vítězi se suverénně stali obhájci loňského prvenství reprezentanti Obchodní akademie a Střední odborné školy zemědělské a ekologické Žatec.

Ing. Vladimír Cita, OAK Děčín a Ústí nad Labem

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz