text
cz
eng

Žně se přibližují k cíli

15.08.2012


Žně jsou již v druhé polovině a za kombajny se jen práší. To potvrdí každý, kdo se jen trochu z auta během řízení dívá kolem sebe i směrem do polí. Zemědělci finišují, a přestože jim jaro ubralo svými rozmary počasí na výnosech, jsou i tak v některých krajích slušné, na jižní Moravě ale vlivem sucha katastrofální.

„Sklizeň k letošnímu 7. srpnu překročila se 765 713 hektary svou polovinu, to je 58 procent. Za uplynulý první srpnový týden přibylo rekordních 465 tisíc hektarů, to je 35 procent z celkové sklizňové plochy,“ konstatoval minulé úterý Jan Záhorka z Agrární komory ČR. Každý týden v tento den v době sklizně zpracovává žňové zpravodajství a dává tyto výsledky k dispozici okresním a krajským agrárním komorám, od nichž zase na oplátku získává pravidelná víkendová hlášení.


„Loni bylo ke stejnému datu sklizeno pouze 36 procent, v roce 2010 jen 25 procent. Letošní sklizené plochy se přiblížily číslům z roku 2009, kdy bylo sklizeno 61 procent a v roce 2008 dokonce 70 procent,“ konstatuje dál Záhorka.

Situace v moravských krajích

Cílové pásce tak v minulém týdnu byly nejblíže moravské kraje s aktuálními hektarovými výnosy: Jihomoravský kraj 2,82 t/ha, Olomoucký kraj 4,81 t/ha, Zlínský kraj 4,11 t/ha a Moravskoslezský kraj 4,23 t/ha. Loňské hektarové výnosy z celé plochy byly ve jmenovaných krajích ve stejném pořadí: 5,46 t/ha, 5,68 t/ ha, 6,18 t/ha a 5,41 t/ha. Méně než jednu třetinu ploch měl v uplynulém týdnu sklizenu pouze Plzeňský kraj.

Výnosy na Chrudimsku

Na Chrudimsku, kam se na žně vyrazil podívat prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, se letos obilniny sklízí z celkové výměry 16 144 hektarů a průměrný výnos je slušný. „U ozimé pšenice se zatím dosahuje průměru přes šest tun z hektaru, u jarní 4,5 tuny, u ječmene ozimého 5,38 t a jarního 5,5 tuny,“ uvedla ředitelka OAK Chrudim Vanda Rektorisová.


Jedním z větších producentů obilovin na Chrudimsku v Úhřeticích je i Jaroslav Kopista, soukromý zemědělec, který obdělává 400 hektarů a má obilniny na 224 hektarech. „Pšenice ozimá je na 79 ha, pšenice jarní na výměře 47 ha a ječmen jarní zaujímá dva hektary. Jařiny jsou důsledkem zaorávek ozimé pšenice,“ poznamenal Jaroslav Kopista a přidal do výčtu ještě kukuřici zrnovou potravinovou, kterou vysel na 96 ha.


„Ve žních mi to takzvaně nedá, abych se během nich alespoň párkrát nevypravil na pole mezi kombajny a nevychutnal si alespoň tímto způsobem radost hospodářů ze sklizně,“ říká Jan Veleba. Podle něj bude obilí méně, než se ještě po zimě očekávalo. Počasí je ale nevyzpytatelné a tento rok ze sklizně odkrojilo víc, než je radno. Nižší výnosy, a tím i méně obilí v silech poznamená jistě i nižší sklizeň v okolních státech, a to se podepíše na růstu cen za pečivo a chléb. „Jde nyní o to, do jaké míry a kam až se zdražení vyšplhá. Střízlivě odhaduji tak o 10-15 %, pokud ale obchodníci nezvýší své marže,“ dodává Veleba.


S nižšími výnosy tak letos počítá i Jaroslav Kopista, i když průměrné dosavadní výnosy z jeho polí ve srovnání s celostátním průměrem zdaleka nejsou nízké. „Letošní výnosy jsou slušné - ozimá pšenice 7,34 t/ha, jarní pšenice 6,89 t/ha, ječmen jarní 6,47 t/ha, hrách 3,3 t/ha a řepka 3,47 t/ha. Tyto mírně nižší výnosy jsou zapříčiněny únorovými mrazy, suchým jarem a v neposlední řadě kroupami před žněmi,“ vyjmenoval příčiny slabší sklizně, než na jakou je běžně zvyklý Jaroslav Kopista. Jeho rodinná farma taky ne náhodou byla vloni vybraná jako nejlepší zemědělská firma v rámci Agrární komory ČR a Jaroslav Kopista na Pražském hradě ve Španělském sále převzal diplom manažera roku. Obilí sklízí svými dvěma kombajny značky New Holland a má své skladové prostory v moderním silu, tím není na nikom závislý. Přiznal že i on pociťuje na Chrudimsku vlivy změny klimatu velmi podstatně. Podle jeho slov se to projevuje ve zkracování vhodné doby pro konkrétní agrotechnický zásah.


Na Chrudimsku Jaroslav Kopista je aktivně činný i v agrární komoře a zastává funkci předsedy OAK Chrudim. Na agrární politiku v naší zemi má svůj vyhraněný názor a tvrdí, že je špatná. „Vládnoucí garnitura zapříčinila razantní zmenšení rozměru českého zemědělství. Za vše hovoří katastrofální záporné saldo agrárního obchodu za rok 2011, které dosáhlo 35 miliard korun. Do republiky se dováží nekvalitní potraviny, které jsou distribuovány obchodními řetězci. To bylo prokázáno průzkumy, které porovnávaly kvalitu stejných potravinářských výrobků v prodejnách obchodních řetězců na západ od našich hranic a u nás. Naše vláda naprosto podceňuje strategický význam zemědělství,“ řekl Kopista.

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz