text
cz
eng

Období konzultací a sklizně

27. 07. 2018 | Moravskoslezský


Letní období je tradičně obdobím sklizně polních plodin, v letošním roce je však do značné míry ovlivněno velmi suchým počasím, které značně uspíšilo zahájení sklizňových prací a ovlivní i celkové letošní výsledky v zemědělském sektoru. Moravskoslezský kraj není výjimkou a tak i když v polovině července přišlo deštivé období, nemohly již tyto srážky ovlivnit výnosy. V Jesenické části kraje, kde hospodaří zemědělci převážně na travních porostech se sklidilo v prvních sečích mnohdy jenom 40 % obvyklého množství senáží i sena a na pastvinách je množství píce také znatelně méně. I proto reagovalo Ministerstvo zemědělství a v součinnosti se Státním zemědělským intervenčním fondem umožnilo ekologickým zemědělcům na základě žádosti o výjimku používat konvenční objemná krmiva a nebo na základě ohlášení zásahu vyšší moci – sucha, provádět na druhově bohatých pastvinách mimořádný příkrm objemovým krmivem. Tato administrativní opatření pomohou situaci řešit, přesto však bude zejména na chovatelích jak a kde chybějící objemná krmiva nahradí, protože obdobná situace je i v konvenčních chovech, kde jsou snížené výnosy znatelné na porostech vojtěšek a kukuřic na siláž. Mírně lepší situace je v oblasti produkce obilovin a řepky, výnosy lze sice očekávat nižší než průměrné, ale kvalitativní parametry jsou zatím dobré.

Problematika sucha se projevuje také v zájmu zemědělců o konzultace. Častým tématem diskuzí je péče o travní porosty zasažené suchem a možnosti zvýšení produkce. Projevilo se dlouhodobé zanedbávání obnovy trvalých travních porostů jako jednoho ze základních opatření pro zlepšení kvality porostů. Obdobným problémem je nedostatek organické hmoty v orné půdě, který se projevuje její nižší schopností zachytit dešťovou vodu a odolávat erozi. Tato témata budou také i v následujícím období opakovaně zemědělcům připomínána na seminářích věnovaných natavení podmínek Kontrol podmíněnosti v příštím roce.

Ing. Martin Odstrčil
Regionální agrární komora Ostravsko

exportovat ›

Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!

google+

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz