text
cz
eng

Středočeské informační středisko v roce 2018

26. 07. 2018 | Středočeský


Základním informačním zdrojem pro zemědělské podnikatele zůstávají webové stránky www.kis-stredocesky.cz. Vydáváme elektronické informační magazíny, které jsou nejenom zveřejněny na webových stránkách, ale dostávají je členové informačního střediska do svých mailových schránek.

Poradenství
Krajské informační středisko Středočeského kraje o.p.s. poskytuje informace a možnost vzdělávání všem zájemcům zdarma, bez ohledu na to, zda jsou členy některé nevládní organizace nebo odborného svazu. Bohužel poradenství není ze strany MZe podporováno celoročně. Finančně je podporováno ¾ roku. Samozřejmě z naší strany je poradenství poskytováno celoročně. Bylo by nanejvýš vhodné začít poradenství poskytovat od 1. ledna každého roku (v letošním roce je podporováno od 1. 3., v loňském roce od května). Oproti minulým rokům je v letošním roce neúměrná administrativní zátěž pro žadatele o poradenství. Na skutečnou práci pro zemědělce zbývá méně času. Až na konci června bylo odesláno ze strany MZe rozhodnutí o poskytnutí dotace pro žadatele o poradenství. V rozhodnutí je povinná spoluúčast subjektu žádajícího o dotaci 18,1%. Nelze z naší strany vybírat vložné na semináře, nelze poradenství zpoplatnit, vše je nutné poskytovat zdarma (dotační podmínky). Za to, že KISy poskytují konzultace a semináře zdarma, potrestá je MZe sankcí (řečí MZe spoluúčastí) 18,1%. Kde mají neziskové organizace vzít finanční prostředky na spoluúčast? Od 1. 3. 2018 byly vypsány konzultační hodiny pro zemědělské podnikatele. Konzultace byly podávány Ing. Šamsovou, Mgr. Šlosarovou a Ing. Jeníčkovou, pro všechny zdarma. Z důvodu povinné spoluúčasti byly zrušeny konzultace našich externích konzultantů, a to Ing. Jaroslavy Šamsové a Mgr. Simony Šlosarové. Konzultační hodiny Ing. Jeníčkové prozatím zůstávají dle rozpisu, který je uveden na www.kis-stredocesky.cz.

Regionální potravina
Středočeský kraj se může pochlubit čerstvými vítězi letošní soutěže Regionální potravina. Odborná komise ocenila celkem 8 výrobků s výjimečnou kvalitou a chuťovými vlastnostmi. O tuto prestižní značku se zde letos ucházelo 76 produktů od 20 výrobců. Soutěžilo se v devíti kategoriích, jedna zůstala neobsazena. Nejsilnější zastoupení měly mléčné výrobky, do této kategorie bylo přihlášeno 19 výrobků. Vítězi se v letošním roce stali tito výrobci: Ekofarma Počaply s.r.o. (MARTINICKÝ TALIÁN), PROTECO AGRO s.r.o. (TVAROH Z OBCE OHAŘE TUČNÝ a ZÁKYS Z OBCE OHAŘE), KOMPEK, kombinát pekařské a cukrářské výroby, spol. s r.o. (CHLÉB KLADENSKÝ KLAS 1150 G), Integrovaná střední škola, Jesenice, Žatecká 1 (DEZERT ŠVESTÍK), Pivovar Hubertus, a.s. (HUBERTUS SVĚTLÝ LEŽÁK PRÉMIUM – NEFILTROVANÝ), BAŠE A SPOL. s.r.o. (STAROKOLÍNSKÉ KYSANÉ ZELÍ BÍLÉ), BONECO a.s. (VAJEČNÁ POMAZÁNKA). Vítězné výrobky můžete ochutnat na ochutnávkách probíhající po celém Středočeském kraji (více na www.kis-stredocesky.cz). Navštívit nás můžete na veletrhu Země Živitelka (25. 8. - 28. 8. 2018 v pavilonu T/Regionální potravina. Slavnostní ocenění vítězným výrobcům včetně ochutnávky se uskuteční 15. 9. 2018 na Vinobraní, které se koná na Pražském hradě.

Polní den ÚKZÚZ
Dne 13. 6. 2018 se ve zkušební stanici Vysoká u Příbramě (okres Příbram, kraj Středočeský) uskutečnil Celostátní polní den ÚKZÚZ k 100. výročí vzniku Československa. Úvodním slovem přivítal všechny přítomné ředitel ÚKZÚZ Daniel Jurečka. Hovořil o nových výzvách, budoucnosti zkušebnictví a strategii ÚKZÚZ. Akce se zúčastnili se svým příspěvkem i náměstek ministra zemědělství Petr Jílek a poradce prezidenta Agrární komory ČR Jan Záhorka. Jaroslav Stáňa z ÚKZÚZ se vrátil do minulosti s přednáškou Historie zemědělského zkušebnictví v souvislostech s rozvojem zemědělství. O dlouhodobých pokusech a jejich nezastupitelnosti při hodnocení půdní úrodnosti hovořil emeritní rektor ČZU Jiří Balík. Jaký je význam inovací pro ZD Krásná Hora nad Vltavou objasnil předseda tohoto družstva Jiří Zelenka. Celodenní program byl ukončen prohlídkami polních pokusů a zkušební stanice Vysoká u Příbramě.


Gabriela Jeníčková, www.kis-stredocesky.cz

exportovat ›

Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!

google+

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2018 - vyroba-www.cz